Turnuva Kuralları

SAMSUN ADALET ÇALIŞANLARI
7. GELENEKSEL FUTBOL TURNUVASI

BAŞVURU ŞARTLARI

*Takımlar – En az 8, en fazla 14 kişiden oluşturulacaktır. Başvuru sırasında takım listesi ile birlikte oyuncuların doğum tarihleri ve mevkileri (kaleci / oyuncu) bir liste ile belirtilmelidir. Takım kaptanları her maçtan 15 dk önce detaylı takım listelerini komiteye (ilk 7, kaleci ve yedek kaleci) bildirmelidir.
*Yaş kuralı – Saha içerisinde bir takımın en fazla 3 oyuncusu 30 yaş altında olabilir.
*Oyuncu değiştirme; 5 oyuncu ile sınırlıdır. Oyuncu değişikliklerinde yaş sınırı kuralının kontrolünü takımın kaptanı yapmakla yükümlüdür.
*Kaleci – Kaleciler yaş kuralına tabi değillerdir. Personel eşleri kaleci olmak koşulu ile takımlara dahil edilebilir. Oyun içerisinde kaleci oyuncu değişikliği sadece zaruri durumlarda (oyuncu değişikliği hakkının olmadığı durumda sakatlık vs) hakeme belirtmek suretiyle yapılabilir.
*Kart sistemi – Sarı kart ve kırmızı kart kuralları geçerlidir. Oyun içerisinde 2 sarı kart gören oyuncu kırmızı kart ile cezalandırılır ve oyun dışı kalır. Ancak bir sonraki maç ceza almaz. Oyuncu direk kırmızı kart görmesi durumunda 1 maç (Sportmenlik dışı durumlarda ceza komite tarafından arttırılabilir) ceza alır. Bir oyuncu, oyun içerisinde, öncesinde ya da sonrasında sportmenliğe aykırı bir davranışta bulunursa kart görmemiş olsa dahi komite kararı ile cezalandırılabilir.
*Hükmen mağlubiyet durumları
-Bir takımın mazeretsiz şekilde maça çıkmaması durumunda turnuvadan çekilmiş kabul edilir; Bu durumda grup aşamasında söz konusu takımın maçları puan ve averaj hesabına dahil edilmez.
-Bir takımın oyun içerisinde 4 ya da daha fazla 30 yaş altı oyuncu oynatması veya takım listesinde yer almayan bir oyuncu oynatması durumları: Bu durumda galip olan takımın maç sonunda atmış olduğu gol sayısı hanesine yazılır. Hükmen mağlup olan takımın sayısı ise sıfır olarak kayıtlara geçer.
*Gol krallığı – Turnuva süresince en fazla gol atan oyuncu gol kralı unvanını elde eder. Oyuncunun bir maçta 5 golden fazla attığı durumlarda 5 gol atmış sayılır.
*Tur atlama
-Grup aşamalarında 2 takımın puan ve averaj eşitliği durumu;
-İlk olarak aralarındaki maça bakılacaktır. Galip gelmiş olan takım üst sırada yer alır.
-Aralarındaki maçın beraberlik ile sonuçlanmış olması durumunda grup aşamasında attığı gol sayısı fazla olan takım üst sırada yer alır.
-Yine eşitlik bozulmaz ise takımların görmüş olduğu kart sayılarına göre fair-play kuralı ile daha az kart gören takım üst tura çıkar. (Önce kırmızı kartlar, eşitlik durumunda sarı kartlar baz alınır)
– Eşitlik devam ediyor ise komite kararıyla iki takım tek maç yapar ve galibi üst tura yükselir.
-Grup aşamalarında 2’den fazla takımın puan eşitliği durumunda;
-Öncelikle genel averaja bakılır, eşitlik durumunda atılan gollere bakılır,
-İlk madde sonucunda eşitlik bozulmazsa; puan eşitliği olan mevcut takımların sadece kendi aralarında oynadıkları maçlar baz alınarak yeni bir grup durumu tablosu çıkartılır. Bu tablo ile oluşan durum ile takımlar üst tura çıkmaya hak kazanır.
-Elde edilen sonuç tablosunda üst tura çıkan bir takım belirlenmesi ve diğer 2 takımın eşitlik durumlarının devam etmesi durumunda, yukarıda belirtilen ‘2 takımın puan eşitliği’ durumu’ kuralları uygulanır.

Turnuva Tertip Komitesi