Turnuva Kuralları

SAMSUN ADALET ÇALIŞANLARI
8. GELENEKSEL FUTBOL TURNUVASI

BAŞVURU METNİ ve TURNUVA KURALLARI

*Başvurular – 09/09/2019 – 12/09/2019 tarihleri arasındadır.

*Turnuva katılım ücreti – Her bir takım için 200 TL’dir.

*Kura çekimi – 13/09/2019 günü saat 17:15’te 4. Kat bilgisayar odasında kura çekimi yapılacaktır. Kura çekiminde önceki yıllarda alınan başarılara göre seri başı (torba) sistemi getirilecektir. 16/09/2019 Pazartesi günü itibariyle ilk maçların yapılması planlanmaktadır.

*Hakem – Tüm maçlar federasyona kayıtlı lisanslı hakemler tarafından yönetilecektir.

*Gözlemci – Her maçın gözlemcisi olarak, bir diğer takım kaptanı ya da kaptan tarafından belirlenmiş bir gözlemci saha kenarında yer alacaktır.

*Takımlar – En az 8, en fazla 14 kişiden oluşturulacaktır. Başvuru sırasında takım listesi ile birlikte oyuncuların doğum tarihleri ve mevkileri (kaleci/oyuncu) bir liste ile belirtilmelidir. Takım kaptanları her maçtan 15 dk önce detaylı takım listelerini komiteye (ilk 7, kaleci ve yedek kaleci) bildirmelidir.

*Forma – Forması olan takımların başvuru formlarına oyuncuya ait forma numarasını belirtmeleri, forması olmayan takımların ise maç saatinden önce numaralı yeleklerden giymeleri gerekmektedir. Maç gözlemcilerinin düzenli kayıt tutabilmesi için oyuncuların her maça aynı numaralı yelekle çıkması rica olunur.

*Yaş kuralı – Saha içerisinde bir takımın en fazla 3 oyuncusu 30 yaş altında olabilir.*Oyuncu değiştirme; 5 oyuncu ile sınırlıdır. Oyuncu değişikliklerinde yaş sınırı kuralının kontrolünü takımın kaptanı yapmakla yükümlüdür.

-Adalet Çalışanları Futbol Turnuvasına katılan takım oyuncularının Samsun Adliyesi, Bölge Adliye Mahkemesi, Bölge İdare Mahkemesi ve Cezaevi personellerinden oluşması gerekmektedir. Bu tarihten itibaren Adalet çalışanı olmayan oyuncu ile turnuvadaki karşılaşmalara katılan takımlar 3-0 hükmen yenik sayılacaktır.

*Kaleci – Kaleciler yaş kuralına tabi değillerdir. Personel eşleri kaleci olmak koşulu ile takımlara dahil edilebilir. Oyun içerisinde kaleci oyuncu değişikliği sadece zaruri durumlarda (oyuncu değişikliği hakkının olmadığı sakatlık durumunda vs) hakeme belirtmek suretiyle yapılabilir.

*Kart sistemi – Sarı kart ve kırmızı kart kuralları geçerlidir. Oyun içerisinde 2 sarı kart gören oyuncu kırmızı kart ile cezalandırılır ve oyun dışı kalır. Ancak bir sonraki maç ceza almaz. Oyuncu direk kırmızı kart görmesi durumunda 1 maç (Sportmenlik dışı durumlarda ceza komite tarafından arttırılabilir) ceza alır. Bir oyuncu, oyun içerisinde, öncesinde ya da sonrasında sportmenliğe aykırı bir davranışta bulunursa kart görmemiş olsa dahi komite kararı ile cezalandırılabilir.

*Hükmen mağlubiyet durumları
-Bir takımın mazeretsiz şekilde maça çıkmaması durumunda turnuvadan çekilmiş kabul edilir; Bu durumda; grup aşamasında söz konusu takımın maçları puan ve averaj hesabına dahil edilmez.
-Bir takımın oyun içerisinde 4 ya da daha fazla 30 yaş altı oyuncu oynatması veya takım listesinde yer almayan bir oyuncu oynatması durumda söz konusu takım hükmen mağlup sayılır. Bu durumda galip olan takımın atmış olduğu gol sayısı maç sonucu hanesine yazılır. Hükmen mağlup olan takımın gol sayısı ise sıfır olarak kayıtlara geçer.

*Gol krallığı – Turnuva süresince en fazla gol atan oyuncu gol kralı unvanını elde eder. Oyuncunun bir maçta attığı gol sayısı 5’i geçmiş bile olsa o maç için sadece 5 gol atmış sayılır. Gol sayılarında eşitlik durumunda takımı şampiyon olan ya da daha iyi derece ile turnuvayı bitiren oyuncu, yine eşitlik olması durumunda her 2 (ya da daha fazla) oyuncu da gol kralı unvanını elde eder.

*Tur atlama
-Grup aşamalarında 2 takımın puan eşitliği durumu;
-İlk olarak aralarındaki maça bakılacaktır. Galip gelmiş olan takım üst sırada yer alır.
-Aralarındaki maçın beraberlik ile sonuçlanmış olması durumunda genel averaja bakılır. Eşitlik durumunda grup aşamasında attığı gol sayısı fazla olan takım üst sırada yer alır.
-Yine eşitlik bozulmaz ise takımların görmüş olduğu kart sayılarına göre fair-play kuralı ile daha az kart gören takım üst tura çıkar. (Önce kırmızı kartlar, eşitlik durumunda sarı kartlar baz alınır)
– Eşitlik devam ediyor ise komite kararıyla iki takım tek maç yapar ve galibi üst tura yükselir.
-Grup aşamalarında 2’den fazla takımın puan eşitliği durumunda;
-Örneğin 3 takımın puan eşitliği durumunda;
-Söz konusu 3 takımın aralarında gerçekleşen maçlar baz alınarak sadece 3 takımın yer aldığı yeni bir puan durumu çıkarılır. Yeni puan tablosuna göre puanı yüksek olan takım üst tura çıkar, puan eşitliği durumunda genel averaja bakılır, halen eşitlik mevcut ise atılan gollere göre sıralama belirlenir.
-Elde edilen sonuç tablosunda üst tura çıkan bir takım belirlenmesi ve diğer 2 takımın eşitlik durumlarının devam etmesi durumunda, yukarıda belirtilen ‘2 takımın puan eşitliği’ durumu’ kuralları uygulanır.

Tüm takımlara başarılar dileriz..
Turnuva Tertip Komitesi